Sony Ericsson Xperia X1 - užívateľská recenzia

Chcete pridať vlastnú tvorbu? Vyskúšať si napísať články, recenzie, návody, manuály a pod? Táto sekcia je presne na to!
Užívateľov profilový obrázok
Hawk
_________________
_________________
Príspevky: 396
Dátum registrácie: So Jan 05, 2008 05:06
Kontaktovať užívateľa:

Sony Ericsson Xperia X1 - užívateľská recenzia

Príspevok od užívateľa Hawk » So Feb 14, 2009 10:21

Všeobecné vlastnosti ako parametre myslím netreba predstavovať, tak sa zamerajme hlavne na vlastnosti Xperie z hľadiska používateľa.

Keď som vybalil Xperiu z krabice, bol som milo prekvapený. Vytiahol som krásny, elegantný mobilný telefón v čiernom prevedení. V prvom momente sa mi zdal trochu ťažší, ako mobily, na aké som zvyknutý, ale tento pocit postupným používaním pominul. Keď som vysunul qwerty klávesnicu, moje nadšenie sa ešte vystupňovalo, pretože Xperia naozaj pôsobí dojmom štýlového vreckového počítača.

Zapol som telefón a očarila ma kvalita a jemnosť displeja, ktorý síce má iba 65000 farieb, ale pri rozlíšení 840x400 bodov to takmer vôbec nepocítite. Po chvíľkovom kochaní displejom sa začali úvodné nastavenia pod operačným systémom windows mobile. Tieto trvali niekoľko minút a prebehli za mojej minimálnej asistencie. Potom sa spustil samotný operačný systém a Xperia bola plne pripravená na telefonovanie.

Musím spomenúť aj Xpanely, ktoré som si ihneď vyskúšal. Hneď ma na bočných stranách zaujala farebná svetelná indikácia prepínania medzi panelmi. Samotné prepínanie medzi panelmi zaberie viac času, ako by som čakal, ale keďže sa medzi panelmi často neprepínam, dá sa to prehliadnuť. Hlavné Windows mobile panely sú viditeľne prispôsobené pre prácu so stylusom, čo ma trochu mrzelo, pretože vyťahovať často stylus sa po čase stane dosť otravné. Hľadal som riešenie a našiel som ho veľmi rýchlo v podobe Spb Mobile Shell panelu. Tento som si nainštaloval a odvtedy používam viacmenej len tento panel, ktorý môžem určite odporučiť všetkým, ktorých ťukanie stylusom po displeji otravuje :) Veľmi dobrou funkciou Spb Mobile Shell Panelu je možnosť pridania si do základného menu 15 obľúbených kontaktov aj s fotkami.

Čo sa ďalej týka kontaktov, hneď ma nemilo prekvapilo, že keď som si dal zobraziť kontakty, ukazovalo mi kontakty na SIM karte spolu s kontaktami v mobile. Takže keď som si skopíroval kontakty do mobilu, videl som ich 2x a toto nastavenie sa bežným spôsobom nedá zmeniť. Pomohol som si ale zmenou registrov vo windows mobile a kontakty zo SIM karty som už potom v bežnom zozname kontaktov nevidel. Stále mi ale vadilo zobrazovanie kontaktov, ktoré bolo hrozne malé a písmená abecedy na boku zoznamu sa dali presne trafiť naozaj iba stylusom. Riešenie sa našlo ale aj na toto. Je to aplikácia iContact, pomocou ktorej sa práca s kontaktami stala oveľa jednoduchšia aj preto, že program iContact sa implementoval do všetkých základných aplikácií, ktoré ponúkajú zobrazovanie kontaktov.

Potom som sa chystal, že si pozriem nejaké video, no zistil som, že predinštalovaný windows media player neprehráva takmer žiadny video formát. Riešením bola inštalácia aplikácie CorePlayer. Potom už nebol problém prehrať všetky videoformáty, ktoré som vyskúšal.

Tiež som bol zvedavý na navigáciu a môžem odporučiť navigácie Garmin XT a iGO, ktoré bezproblémovo fungovali vďaka vstavanému A-GPS modulu.

Ďalšia vec, ktorú som otestoval je Wi-Fi, pripojil som sa bez problémov a surfovanie na Xperii je naozaj príjemný zážitok. Priblíženie časti stránky prebehne jediným ťuknutím prsta a po zväčšenej stránke sa dá jednoducho pohybovať ťahom prsta.
Keď už som bol pripojený na Wi-Fi, nemohol som zabudnúť na veľmi známu a skvelú aplikáciu Skype. Spustil som teda verziu Skype určenú špeciálne pre Windows mobile a po chvíli čakania sa aplikácia rozbehla. S touto aplikáciou je možné cez mobil zadarmo chatovať, ako aj telefonovať s inými užívateľmi pripojenými na skype, z ľubovoľného miesta na zemi, kde je wi-fi pripojenie, čo je naozaj skvelé! :)
Po tomto už bola moja Xperia naozaj plne hodnotná :geek:

Rád by som ešte spomenúl pár vecí, baterka má výdrž samozrejme podľa používania, ale pri bežnom používaní sú to 2-3 dni, čím som bol veľmi milo prekvapený. Čo sa týka vonkajšej stránky, určite odporúčam prikúpiť ochrannú fóliu na displej a nejaké kvalitné púzdro, pretože na Xperii sa dosť držia otlačky prstov, keďže je vyrobená prevažne z lesklých a na dotyk citlivých materiálov.
Veľmi ma potešil systém nabíjania XPerie, ktorá má mini USB výstup a na druhom konci priloženého kábla je klasická USB koncovka, čiže primárne je Xperia určená pre nabíjanie cez PC. Priložený je ale aj klasický adaptér do zásuvky, ktorý má vstup pre USB koncovku.
K foťáku asi toľko, že fotky (3,2 Mpx) a video (640x480), ktoré robí sú dosť dobré, ale určite ho neodporúčam na nočné fotenie. Má totiž iba jednu prisvetľovaciu diódu a tá osvetlí veľmi, naozaj veľmi malý priestor.
Ešte jedna vec, ktorou som bol naozaj sklamaný je použitý reproduktor pre hlasitý odposluch. Myslel som, že reproduktory takejto nízkej kvality sa už ani nevyrábajú. Stredové a hĺbkové tóny takmer nepočuť, všetko ťahajú iba výšky a to v ušiach pekne reže. Skúšal som aj rôzne nastavenia cez ekvalizéry, ale bezvýsledne. Z tohoto repráku sa proste dobrý zvuk dostať nedá :cry: Takže multimédiá prehrávam iba s priloženými slúchadlami s 3,5mm jackom, pre ktoré je na Xperii vstup, čo je veľké plus.

Celkovo si myslím, že Xperia je v súčasnosti jeden z najkvalitnejších mobilných telefónov na slovenskom trhu. Až na kvalitu fotenia v noci a reproduktor pre hlasitý odposluch som s týmto mobilom naozaj spokojný aj čo sa týka designu, výdrže baterky, kvality displeja, ovládania a technologickej vybavenosti...

Napísať odpoveď